Nad kapličkou Prackově začíná svítat

*  moh - 22.5.2011

Vesec - Letos se začně s prvními záchrannými pracemi na kapličce v nedalekém Prackově. Příznivá informace zazněla na valné hromadě nového občanského sdružení, které usiluje o záchranu této sakrální památky. Jednání se uskutečnilo v sobotu 21.května u Zdeňka Kováře v rekreačním zařízení Vesec-Podhájí. Jednání řídil výbor sdružení v čele Alenou Radoušovou a Milošem Hakenem mladším. Členem sdružení je i například i senátor Jaromír Jermář, který se z jednání omluvil.

Pěknou zděnou kapličku s věžičkou a zvonkem postavil v reakci na ukončení velké války l.p. 1919 místní hospodář Trakal. Jak vzpomíná poslední žijící zvoník v nedaleké Loktuši "Pod Kabelí" - Josef Kudrnáč, (81r.) kaplička byla cílem velkých náboženských procesí vedených farářem Bohuslávkem Pikorou z Kostelních Louček. "Oběd si pan farář dával u mého pantáty u Hajných nad kapličkou nebo u Trakalových."

Posledním zvoníkem v prackovské kapličce byl zřejmě už vzpomínaný František Hajný. Jeho dcera - Růžena Andělová s rodinou žije nedaleko kapličky. Vzpomíná si, že otec zvonil poledne a hlavně umíráček. Kaplička byla centrem osadního života, konaly se tu poutě atp.

V 9O. letech stavba silně zchátrala, zkáze podlehlo z větší části vybavení kaple. Je to spíše holé torzo. Občanské sdružení na záchranu kapličky v Prackově iniciovala podnikatelka Alena Radoušová, a to dnes shromažďuje na 45 členů, místních obyvatel i chalupářů a jiných přespolních. Podařilo se už dostat kapličku do seznamu kulturních památek. Má i katastrální číslo. Sdružení také získalo první dotace na opravu - peníze mají od města Turnova a Libereckého kraje, takže se letos opraví střecha, provede i vysušení zdiva a vlastními silami si členové poradí s odvodněním a izolací proti půdní vlhkosti. Současně s tím proběhne archeologický průzkum okolí kaple. Sdružení také chystá různé společenské akce, pouť a zábavu s tombolou.

(moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 29.3.2023 15:19:31 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------