Bakov hostil první folklorní festival

*  moh - 11.7.2011

Bakov nad Jizerou – Malé městečko na Mladoboleslavsku celý den -sobotu 9.července - tančilo a zpívalo v rytmu lidových písní a tanců. Bakov totiž připravil První pojizerský folklorní festival, který přilákal na Mírové náměstí mnoho diváků. O zahájení se postaral špičkový Vojenský umělecký soubor Ondráš. Lepší zahájení si pořadatelé nemohli vymyslet.

Úvodní slova pronesli – jednak starostka města vyšňořená do baráčnického kroje Jana Štěpánová, dále senátor Jaromír Jeřmář a za Folklorní sdružení České republiky Radim Uzel. Později se ještě na podiu objevil sám předseda sdružení Zdeněk Pšenica. Ředitelem festivalu se stal představitel místního souboru Furiant Petr Hurt. Festivalu významně pomohl Středočeský kraj a mnoho sponzorů a dárců.

Už v deset hodin vyšel od sokolovny do středu města na Mírové náměstí průvod všech účastníků – v krojích šli tanečníci ze vzpomínaného Ondráše, domácího Furiantu, jabloneckého Šafránu, dále z Krkonošského Horalu s Krakonošem, soubor Dykyta z Vysoké Lípy na Děčínsku, Kominíček - což je domácí dětský folklorní soubor. V čele průvodu šli legionáři se státní vlajkou, která potom zdobila hlavní podium. Zahájení festivalu ještě provázely tři ohlušující salvy z legionářských pušek.

Pak už se na zastřešeném podiu až do odpoledne střídali tanečníci, zpěváci, a také hudebníci. Některé soubory tančily na reprodukovanou hudbu. Největší část festivalu patřila Ondrášovcům, kteří své umění předvedli ve třech blocích. Ale i ostatní učinkující se předvedli v dobrém světle.

Česká republika a Folklorní sdružení ČR se může pochlubit během roku výjimečnou nabídkou více než 60 festivalů, má na 412 členských souborů a téměř 14 000 aktivních členů. V tomto oboru lidové kultury patříme mezi evropské velmoci...

Mírové náměstí v Bakově ještě lemovaly stánky s občerstvením a různými dobrotami atp. Velký zájem byl třeba o točené skořicové a na uhlí pěkně vypečené trdelníky. Malí diváci provázely před jevištěm své starší tanečníky.
Ve městě nad Jizerou vzniká určitě tradice dalšího folklorního festivalu, který oživí prázdnivý život Bakově a okolí.

(moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 21.9.2019 17:10:48 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------