Zima v Tatobitech už skončila

*  moh - 11.3.2008

Paní Zima končí v Tatobitech svoji nadvládu, určitě už přijde JaroTatobity - Přesně pět minut před 11 hodinou dopoledne na Smrtnou neděli skončila v Tatobitech vládu paní Zima. Nevlídnou Moranu na okraj obce vynesly děti, kde ji krátce nato pohltily plameny. Prsty v tom měli místní hasiči a Jiří Bakeš, který chladnou ženštinu usadil na hranici a podpálil.

Tradiční obřad vítání jara s vynášením Morany byl v obci pod Kozákovem režii školních dětí. O desáté hodině se hlučný dav s řehtačkami, píštalami, pokličkami i trumpetkou Děti se loučí se Zimou říkankami a básničkamivydal od Masarykovy základní školy. Pestrobarevný houfec směřoval klikatými uličkami na dolní část obce k tisícileté lípě. Zvědaví obyvatelé koukali ze dvorků i oken. Někteří rodiče se k dětem nakonec i přidali.

Morana – jako symbol noci, zimy a smrti - byla na svoji poslední cestu pořádně vyparáděná. Měla dvojdílné šaty, tmavou suknici a květovaný živůtek. Šíji ji zdobil velký náhrdelník z vyfouklých vajíček a na hlavě měla tmavě modrý puntikovaný šátek.

Na plácku pod památnou lípou se děti představily pásmem básniček a říkadel. Jejich umění bedlivě sledoval písmenkový kouzelník v podání Evy Kordové z Turnova. Známá Jiří Bakeš usazuje Moranu na hraniciknihovnice neopomenula děti pozvat na Noc s Adersenem. Potom se průvod asi s 40 účastníky vydal zpátky na plácek nedaleko Malířovy zahrady, na dohled kostelíka sv. Vavřince. Tam už se vršila hranice z klestí, kterou hlídala skupinka pěti hasičů. To už letošní Zimě zbývalo opravdu jen pár minut. Po krátkém vystoupení dětí se Morany chopil Jiří Bakeš a poslal ji do plamenů…

Dávný pohanský zvyk v Tatobitech společně podpořili ředitel základní školy Pavel Vaněk s Milenou Kašovou, obecní úřad a prostřednictvím Petra Peška také aktivní společnost malíře Jana Dědiny.
(moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 21.9.2019 17:15:49 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------