Drozenovy housle zněly večerem

*  moh - 16.3.2008

Jaroslav Hlůže si pochvaluje nástroj postavený Františkem X. DrozenemTatobity – Vzpomínkový večer na nejvýznamnějšího rodáka a čestného občana Tatobit - Františka Xavera Drozena se uskutečnil ve čtvrtek 13. března od 19 hodin v zasedací síni obecního úřadu. Od narození tohoto mistra houslaře, nositele dřívějšího titulu zasloužilý umělec, uplynulo 8. března už 110 let. Pořad připravilo Občanské sdružení Dědina.

Petr Pešek přibližuje životní osudy slavného rodákaÚčastníky nejdříve uvítala starostka Lenka Malá. Průvodního slova i režie dvouhodinového programu se ujal Petr Pešek. Předčítal z různých kronik, dopisů a knížek. Přidával i své vzpomínky. Mluvené slovo přitom střídaly dvě smíšené dvojice - houslové a pěvecké. Houslové duo představovali semilští kantoři Jaroslava Petrásková a Jaroslav Hlůže. Právě jeho housle před mnoha lety postavil mistr Drozen. Krásný nástroj vynikal v houslových skladbách psaných Ch. Beriotem, J. V. Kalivodou, F. Mazasem a dalších autorů.

Libuše Marhanová a Zdeněk Mrkáček při vystoupeníLidové písničky si pak připravila druhá dvojice - Libuše Marhanová a Zdeněk Mrkáček, oba jsou známí z turnovského Pěveckého sboru Dvořák. Posluchače zavedli na Domažlicko, Lomnicko, na Moravu i slovenské Čičmany. Co bylo zajímavé, že některé písničky si zanotovali i přítomní.

Slovo dostal i bývalý řídící učitel Jaroslav Štastný v.v., který vzpomínal, jak s F. X. Drozenem spolupracoval. Jak mu pomáhal shánět zájemce o housličky, které houslař stavěl z různě dostupných dílů. Tím byly cenově dostupné pro začínají dětské adepty. Pomohl tak ke kvalitní výuce na hudebních školách v širokém okolí. Jaroslav Štastný vzpomínal na svá učitelská léta a na setkání s houslařemDrozen ovšem stavěl i mistrovské nástroje, které získávaly ceny na různých soutěžích. Hráli na ně takoví virtuozové jako byl Otakar Ševčík, Jan Kubelík, David Oistrach a řada dalších.

Mistr Drozen zemřel 26. dubna 1972. Jak smutně dodal, na poslední cestu ho doprovodil za Tatobity i Jaroslav Šťastný. Po obřadu v Mariánském kostele byl pochován v sektoru G turnovského hřbitova. Jeho hrob s omšelým náhrobkem a téměř nečitelným nápisem má označení číslem 42. Poslední kytička se stuhami je tam od Obecního úřadu v Tatobitech.

(moh)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Tento článek byl převzat dne 21.9.2019 17:50:01 z Internetového serveru RajNet.cz
--------------------------------------------------------------------------------------------