21.10.2019

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

156

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 23.5.2008 Rubrika: Různé

Výjimečná a neopakovatelná výstava životního díla rovenského umělce Stanislava HONSEJKA
v Rovensku pod Troskami 3. – 29. 6. 2008, vernisáž 2.6.2008 od 16.00 hod.

V muzeu radnice v Rovensku pod Troskami proběhne v době od 2.6. do 29.6.2008 vzpomínková výstava na akad. sochaře a glyptika Stanislava Honsejka, který by se letos v prosinci dožil 95 let. Byl součástí generace českých glyptiků a rytců, která pokračovala v dílech prof. Josefa Drahoňovského, Jaroslava Horejce a Karla Tučka.

Byl tu kladen důraz především na preciznost provedení - rytí a broušení kamenů a skla.
Pocházel z chudé rodiny tkalců, žijících v Českém Dubu. Otec pracoval v továrně a matka byla částečně invalidní, takže se velmi těžce probíjel na studiích. Po absolvování obecné a měšťanské školy v Českém Dubu vystudoval Odbornou školu šperkařskou v Turnově u prof. Karla Tučka – obor glyptika (rytí do drahokamů, skla a kovů). Pokračoval na UMPRUM v Praze u prof. Drahoňovského a po jeho smrti studia dokončil u prof. Štipla v ateliéru užitého sochařství a glyptiky. V roce 1941 byl totálně nasazen, ale ze zdravotních důvodů byl propuštěn. Proto si mohl v Turnově zřídit ateliér, kde tvořil návrhy a sádrové modely pro sklo ryté i lisované – vázy, mísy, košíčky, ale i návrhy na kuřácké tabatěrky, odznaky a plakety tepané a ryté v kovu. V září 1947 nastoupil jako profesor na Šperkařskou školu v Turnově, aby v budoucnu nahradil K.Tučka a vyučoval glyptiku. Spolupracoval s řadou sklářských firem v Železném Brodě – M. Lubas, Fr. Halama, R. Hloušek, bratři Bachtíkové, Tom Loužnice. V té době zhotovil 62 portrétů různými technikami v kameni i ve skle, značné množství prací figurálních v různých materiálech a různými technikami. Přitom stále studoval speciální glyptické techniky, což bylo pro jeho práci typické. Měl i své dva soukromé žáky – Jindřicha Sudka a Ladislava Havlíka. V té době vytvořil i řadu sochařských děl – pamětní deska Viléma Hořeního pro Jenišovice, medaile J. Švermy, K. Marxe, E. Beneše, T.G. a J. Masaryků, J.V.Stalina.

3. ledna 1954 byl však náhle zatčen, obviněn ze sdružování proti republice a z velezrady a odsouzen na tři roky do vězení. I jeho žena byla odsouzena za totéž na dva roky podmínečně. Toto období velmi těžce snášel jak po stránce zdravotní, tak i psychické. V květnu 1955 se na něho vztahovala amnestie prezidenta A. Zápotockého a 11. května 1955 se vrátil domů s podlomeným zdravím. Po návratu z kriminálu se ho každý bál a vyhýbal se mu. Více jak půl roku nemohl sehnat práci. Až v roce 1956 byl přijat jako dělník do Turnovských brusíren, kde se zapojil i do zlepšovatelského hnutí. Ale jako výtvarník už neměl šanci se uplatnit, protože všechny jeho práce byly úmyslně odmítány. Byl vyloučen ze Svazu výtvarných umělců. Jen díky několika přátelům dostal občas příležitost od komunálního podniku Sklenářství a kamenosochařství udělat portrét zemřelého do černého skla nebo švédské žuly (portrét p. Lepetáka na turnovském hřbitově). Navrhoval šperky s českými drahokamy, které mu DUV Granát vždycky vrátil.

V roce 1961 nastoupil do Preciosy, kde pracoval jako brusič syntetických šperkových kamenů až do 10. prosince 1973, kdy odešel do důchodu.
V roce 1967 koupil v Rovensku pod Troskami rozpadlou chaloupku, kterou sám rozebral a na jejím místě vlastnoručně postavil malý rodinný domek, kam se 23. prosince 1975 s manželkou přestěhoval a žil v ústraní a zapomnění až do své smrti. Z původní „sednice“ si udělal ateliér a tam se věnoval své milované glyptice v jaspisech, achátech, ale i v jantaru a perleti (portrét vnuka Péti v sardonyxu, portrét vnučky Blanky v perleti), ale také plakety v mědi s portréty manželů Tejmarových a rektora PF v Hradci Králové M.Bartoně, které jsou na hrobech v Chocni.

Zdravotní stav profesora Honsejka se stále zhoršoval. Životní křivdy a duševní stresy byly příčinou jeho tří mozkových příhod, ohluchnutí a Parkynsonovy choroby, která mu v posledních letech zabránila v glyptické práci. Jeho třesoucí se ruce už nemohly dělat jemnou ryteckou práci a tak ty poslední zůstaly nedokončené ( váza s portréty rodiny Glosových, kameje a další). Profesor Honsejk byl velmi nadaný, velmi činorodý a ohromně skromný člověk. Jednal vždy čestně a bojoval za pravdu. Jeho životní a umělecká cesta byla velmi složitá. Nadějný začátek plodné umělecké práce byl násilně přerván komunistickou zvůlí. Jeho veřejné působení bylo nahrazeno izolací uměleckou i občanskou. Podle dochovaného díla a archivních materiálů byl profesor Honsejk nejvšestrannějším výtvarníkem a jedním z nejlepších rytců mezi Drahoňovského žáky. Proto i dnes, 20 let od jeho smrti, si zaslouží, aby jeho odkaz ukrytý v řadě jeho váz, kamejí, intaglií, ale i rytin a tepaných reliéfů do kovu, byl znovu připomenut široké veřejnosti, protože to byl opravdu výjimečný umělec a vzácný člověk. Proto neváhejte a přijďte se podívat na jedinečné a celoživotní dílo rovenského umělce – Stanislava Honsejka, vystavené v muzeu radnice v Rovensku pod Troskami od 3. do 29. června 2008 denně od 9.00 – 12.00 a od 13.00 – 16.00 hodin. Vernisáž je 2.6. v 16.00 hodin. Tato výstava se již nikdy nebude opakovat!!

L. Šmejcová

Jana Fišer
inforovensko@tiscali.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Zámek Hrubý Rohozec
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -