24.6.2024

RajNet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

7410

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama

 
domény - webhosting - serverhosting
 
Výlety na kole

23.2.2013 - * moh - Rubrika: Lidé
SBĚRATEL SI NADĚLIL PĚKNOU VÝSTAVU
TURNOV – HRUBÁ SKÁLA – Známý turnovský sběratel a kovářský všeuměl Jaroslav Mojsl byl ve čtvrtek 21. února odpoledne hlavní postavou vernisáže výstavy poštovních známek a pohlednic v turnovském muzeu. Ve slušivém šedém saku s tmavou kravatou rozdával úsměvy i podpisy, prodával příležitostné filatelistické předměty. A hlavně, velké výstavní prostory ve třetím patře Muzea Českého ráje zaplnil svými sběratelskými poklady. Připravil si tak skutečně pěkný dárek k blížícím se 80. narozeninám.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
18.10.2012 - * moh - Rubrika: Lidé
Před deseti lety zemřel štědrý mecenáš a vlastenec Bohuslav Jan Horáček
RADVÁNOVICE - Dnes je to deset let, co v německém Stuttgartu ve věku nedožitých 78 roků náhle zemřel, největší mecenáš Českého ráje - Bohuslav Jan Horáček. Rodák z Radvánovic u Turnova věnoval na veřejně prospěšné účely přibližně čtyřista milionů korun.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
29.7.2012 - * moh - Rubrika: Lidé
Anička Douděrová na Vyskři chyběla
Vyskeř – Po třech letech vynucených velkorysými opravami obecní stavby, se ve čtvrtek 26. července v podvečer uskutečnila v kapličce sv. Anny opět první poutní mše. Bylo to jen po několika dnech od jejího znovupožehnání (21.7.) generálním vikářem P. Stanislavem Přibylem. Stalo se tak po 180 letech...
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
7.5.2012 - * moh - Rubrika: Lidé
SKALÁK přišel o další lezeckou legendu
HRUBÁ SKÁLA – Poslední dubnový den tiše odešel Radovan Kuchař. Jeho zarmoucená rodina oznamuje, že poslední rozloučení s Radanem připravují na pátek 11. května do smuteční síně v Turnově od 10 hodin.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
20.4.2012 - * moh - Rubrika: Lidé
RADEK REJŠEK SE PŘEDSTAVÍ NA VALDŠTEJNU
HRAD VALDŠTEJN - Zítra v sobotu 21. dubna od 14 hodin se v oratoři nad oltářem tamní kaple sv. Jana Nepomuckého představí posluchačům Radek Rejšek a Vít Janata ve skladbách starých mistrů. Radek Rejšek bude střídavě hrát na trubku (Loretánskou hudbu ) a varhany, druhý hudebník na varhany.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
28.3.2012 - * moh - Rubrika: Lidé
Principál Petr Pešek je na roztrhání
TURNOV – Tatobity: Známá osobnost regionální kultury Petr Pešek z Tatobit prožívá velmi činorodé jaro. Za pár dnů – v sobotu 31. března se v obecním kulturním domě v Tatobitech apředstaví jeho divadelní soubor MÁJ v premiéře veselohry KARBUNKULUS. Petr Pešek je jejím tvůrcem a ještě si ji se souborem jako režisér nastudoval. Nechal si také jednu z hlavních rolí starosty Josefa Dvorského.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
7.2.2012 - * moh - Rubrika: Lidé
Zemřela Anička Douděrová z Vyskře
Vyskeř – Téměř dvě hodiny trvalo za mrazivého počasí v sobotu 4. února odpoledne poslední rozloučení s Aničkou Douděrovou z Vyskře. Za hojného účastenství známých a přátel se její rodina se zesnulou rozloučila smutečním obřadem v katolickém kostele Nanebevzetí Panny Marie na Vyskři. Mši sloužil páter František Kocman.Po jejím ukončení přenesli dobrovolní hasiči rakev s ostatky Anny Douděrové k rodinné hrobce u zdi tamního hřbitova. Na poslední cestu ji provázela Dechová hudba Český ráj Všeň s kapelníkem Jaroslava Raulinem, a z věže kostela se ozývalo vyzvánění starého zvonu Václav. Ten ovládala přítelkyně zemřelé - Zděnka Prokorátová. Spolu s farářem otcem Františkem se přítomní u hrobu ještě pomodlili. Nakonec zřízenci pohřební služby manželů Krejčíkových ze Sobotky spustili rakev do otevřené hrobky...
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
13.9.2011 - * moh - Rubrika: Lidé
Hodinář Kolinger rozchodil v Ohrazenicích starý stroj
OHRAZENICE – Když obec nedávno nákladně opravovala kapli sv. Václava, obrátil se bývalý starosta Ing. Josef Bečka na Břetislava Kolingera z Příšovic, zda by neopravil ve věžičce starý hodinový stroj. Ten už byl spoustu let mimo provoz.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
14.7.2011 - * moh - Rubrika: Lidé
Jiří Novák má výstavu u jezuitů v Litoměřicích
Hrubá Skála – Litoměřice – Odsvěcený jezuitský kostel Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích nabídnul zajímavý barokní prostor pro kovové i pohyblivé plastiky akademického sochaře JiříhoNováka, který až do svého loňského skonu žil a tvořil pod Hrubou Skalou. Výstavu z jeho poměrně neznámého díla připravila Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Koncepci připravila kurátorka Daniela Kramerová.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
20.6.2011 - * moh - Rubrika: Lidé
Farář František Kocman si připomíná vysvěcení na kněze
ROVENSKO POD TROSKAMI – LITOMĚŘICE – Významné životní rozhodnutí si v těchto dnech připomíná P. František Kocman. V katedrále svatého Štěpána v Litoměřicích se v úterý 21. června uskuteční slavností mše za účasti duchovních, kteří byli právě před 50 léty vysvěceni za kněze. Bude mezi nimi i duchovní správce naší farnosti Otec František Kocman (*1936) z Rovenska pod Troskami.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
21.3.2011 - * moh - Rubrika: Lidé
Odešli přátelé a zajímaví lidé
Křenovy a Všeň – Nepříjemné a hlavně moc smutné zprávy přišly z Troskovic a Všeně. Navěky odešli přátelé a spolupracovníci. Poslední mlynářský synek Václav Vik ze Křenov - a také rodák z Ploukonic - kronikář a sběratel Jan Václav Egrt. Oba se dožili pěkného věku, ale budou nám chybět.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
13.3.2011 - * moh - Rubrika: Lidé
Celé Rovensko bylo na radnici
Rovensko pod Troskami - Premiéra divadelního představení Klíče na neděli v podání místních divadelníků přivedla v pátek 11. března večer do sálu radnice snad celé městečko. Plný dům se pak otřásal smíchy a vůbec dobře bavil. Mezi pobavenými diváky byli i ochotníci z Tatobit.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
6.3.2011 - * moh - Rubrika: Lidé
Sousedé z Hrubé Skály si společně zanotovali
Hnanice – Ve čtvrtek 3. března večer se v Hnanicích znovu zpívalo. Už po druhé se v tamní společenské místnosti hasičské zbrojnice Sboru dobrovolných hasičů uskutečnilo přátelské posezení seniorů s písničkou a kytarou. Pořad pod názvem Sousedská sedmička připravují místní hasiči společně s obecním úřadem na Hrubé Skále.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
19.1.2011 - * moh - Rubrika: Lidé
Památku Jiřího Dienstbiera si připomněli také na Hrubé Skále
Památku nedávno zesnulého senátora Jiřího Dientsbiera si připomněli i obyvatelé obce Hrubá Skála. Senátor s druhou manželkou Jiřinou měli na Hrubé Skále, poblíž tzv. Žitného vily - část nemovitosti, kam léta pravidelně jezdili. Podle slov starosty Jana Houšky, zejména paní Jiřina na požádání pomohla vedení obce s radou v některých záležitostech. Angažovala se třeba při plynofikaci Hrubé Skály.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář

 

 

editoriál

Na hrad jdeme,ale průvodce nepotřeb ujeme
Vážení čtenáři a milé čtenářky, také vám ta věta v titulku připadá nesmyslná? No mě příliš smyslu nedává. Bohužel je to věta,kterou stále častěji slýcháme ,my lidé od památek , a teď se podržte ... od učitelů a učitelek,kteří jezdí se školními výlety. A ještě má věta obměnu : ,,Na hrad nepůjdeme, protože tam nic k vidění není a jenom chtějí drahé vstupné,které dávají kdo ví kam." K čemu nám tito ,,vzdělanci" vychovávají dětičky,když s nimi vlezou na nádvoří památky, nechají to tam okouknout, vyfotí se s nimi u tabule a pak zavelí odchod? No ke kulturnosti, péči o kulturní dědictví, k úctě k naší zemi a její bohaté historii určitě ne. Vždycky mám chuť těmto ,,pedagogům" doporučit návrat do školy a nebo jim navrhnout týden dobrovolnické služby na památce, aby viděli,kam jdou peníze ze vstupného a co práce dá jen uklidit po neukázněném školním výletu. Začíná červen, měsíc výletů, co už tak trochu voní prázdninami. Tak Vám všem přeji krásné léto, pěkné počasí a nám lidem z hradů, zámků, mlýnů, statků, skanzenů ,galerií ... co nejméně ,,přechytralých vzdělanců". Talli

31.5.2013

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

>>KONFERENCE<<


Program Konference OS Trosky 2014

Přihláška na XI.konferenci Pam. péče v občanské společnosti Trosky 2014

*

Soutěž Vezmi žlutou barvičku...

>>ZA POVĚSTMI<<


Za pověstmi Českého ráje

Kam pro bonusy

Od Ještěda k Troskám


Seznam komisních prodejců
Ceník inzerce
Obsah sborníku č.4/2009 prosinec

Rozhledna Dubecko


Rozhledna Dubecko 2008.

kultura Rovensko


Kultura a sport.

kultura Semily


Kultura a sport.
Prázdniny.

kultura Žel. Brod


Kultura a sport.

kultura Jilemnice


Kultura a sport.

kultura Lomnice n.P.


Kultura a sport.

kultura Vysoké n.J.


Muzeum Vysoké n. J.

kultura Turnov


Kultura a sport
Hlasy a ohlasy
Knihovna

dále z kultury

Poutní koncert v kostele sv. Václava Na Týně v Rovensku pod Troskami - v sobotu 27.9.2014 od 17.00 hod. více na www.rovensko.cz
Turnov - Město Turnov si dovoluje pozvat na tradiční rozsvícení vánočního stromu, které se letos uskuteční v sobotu 30. listopadu od 16:00 hodin na náměstí Českého ráje.
---
Tradiční Svatováclavská pouť v Rovensku pod Troskami: 27.9. - 29.9.2013. POuťové atrakce na náměstí, komorní koncert v kostele sv. Václava, výstava vláčků k výročí 110 let místní dráhy Jičín Turnov, burza a výstava filatelistů, občerstvení zajištěno. Těšíme se na vaši návštěvu.
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29.9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod. Více na: www.rovensko.cz
Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí Vás srdečně zve na výstavu „Jaroslav Skrbek“.Výstava přináší ze sbírky musea v roce 125. výročí jeho narození výběr z díla vysockého akademického malíře a grafika Jaroslava Skrbka (* 7. 1. 1888 v Poniklé, + 28. 12. 1954 v Praze) od soboty 1. 6. 2013 do neděle 29. 9. 2013. Otevřeno denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.
Mnichovo Hradiště - Výstava Putování za předky je otevřena až do 30. června -V městském muzeu je od soboty 6. dubna 2013 otevřena výstava s názvem Putování za předky. Pracovníci muzea ji připravili ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností (ČHGS) v Praze. Členové ČHGS vytvořili úvodní panely, na nichž se návštěvníci seznamují s možnostmi, jak pátrat po svých předcích, získají informace o matrikách, jejich rozdělení, uložení i o různých druzích matričních zápisů. Vystaveny jsou zajímavě výtvarně zpracované rodokmeny i rodokmeny známých osobností, např. Bedřicha Smetany či Karla Jaromíra Erbena.
Mnichovo Hradiště - Muzeum bude otevřeno večer 31. 5. od 18 do 23 hodin. Vy, kdož nás navštívíte, se přenesete do doby 1. republiky a stanete se turisty přijíždějícími do Mnichova Hradiště. Poznáte zajímavosti města a vydáte se na fiktivní výlet k Drábským světničkám – obřímu modelu v prostorách muzea. Zde se dozvíte spoustu informací o tomto skalním útvaru, jeho okolí a čekají na vás i další překvapení!
ZÁVĚREČNÝ KONCERT ZUŠ SEMILY - Koncert žáků Základní umělecké školy Semily pro širokou veřejnost. Účinkují mladí zpěváci, hudebníci, tanečníci, recitátoři a herci. V sále KC Golf Semily od 18.00 hod.
KUMBURSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA
Pozvánka na výstavu do muzea v Jilemnici KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Semily -Vážení přátelé výtvarného umění, je mi potěšením, že Vás dnes mohu pozvat na výstavu významného sklářského výtvarníka - Pavel Hlava - Sklo. Slavnostní zahájení proběhne tentokrát ve čtvrtek 9. května 2013 v 17 hodinv Muzeu a Pojizerské galerii. Jste všichni srdečně zváni!

poslední komentáře

 - Re: Re: Re: Re:... 12.6.2007 23:16:36, (Osmý div světa - Hrad Trosky)
 - Re: Re: Re: Re: Těžb... 15.5.2007 7:53:13, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Re: Re: Těžba v ... 8.5.2007 13:37:50, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Plakánek a jeho ... 25.4.2007 8:29:10, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Plakánek a jeho deva... 24.4.2007 20:27:33, (Údolí Plakánek zdevastované)


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -