24.6.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

7362

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 7.3.2012 Rubrika: Region

Rotštejn (ne)známý hrad v Klokočských skalách
Hrad Rotštejn Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji skalního města Klokočské skály, leží romantická zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal. od roku 1988 se o záchranu a znovuzpřístupnění hradu snaží a záchranné a konzervační práce z velké části realizují členové občanského sdružení Ochrana Klokočských skal, za podpory majitelů hradu obce Mírová pod Kozákovem a obce Klokočí. Aktualizováno pro rok 2012.AKTUÁLNĚ 2012
Otevřeno:

Vážení a milí návštěvníci, pro Vaši informaci přinášíme otevírací dobu hradu Rotštejn v sezóně 2012.

Otevírací doba hradu Rotštejn v roce 2012

Velikonoční prázdniny: 5.dubna až 9.dubna Výstava velikonoce nejen v lidové tradici od 10.30 do 16.30

dále o víkendech do konce května vždy v so: 10.30 –17.00, ne:10.30 –16.00

30.4.-1.5. otevřeno od 10.00- 17.00
5.5.-8.5. otevřeno od 10.00 -17.00

1.6.–31.8. po – pá 10.00 do 16.30 so : od 10.00 do 17.00 , ne: od 10.00 –16.00

září : pouze o víkendech so : od 10.00 do 17.00 , ne: od 10.00 –16.00
28.9.-30.9. otevřeno od 10.00- 16.30

říjen: v případě příznivého počasí pouze o víkendech so- ne –11.00 - 16.00

Organizované skupiny si mohou nejméně týden dopředu domluvit návštěvu, vzdělávací akce či prohlídku památky mimo tuto dobu na tel:721195471 nebo na adrese: hrad.rotstejn@seznam.cz

POSLEDNÍ NÁVŠTĚVNÍCI BUDOU VPUŠTĚNI ZA HRADNÍ BRÁNU 30 MINUT PŘED KONCEM OTEVÍRACÍ DOBY.

V případě deštivého, silně větrného či mimořádně chladného počasí musí zůstat památka UZAVŘENA z důvodů bezpečnosti!!!

ROTŠTEJN - program akcí 2012

Prosíme návštěvníky aby respektovali otevírací dobu památky a mimo uvedené hodiny nevstupovali za hradní bránu.

H.T.Hlubučková,kastelánka hradu Rotštetjn


     Z kdysi mohutného hradu, založeného ve druhé polovině 13.století, se do počátku třetího tisíciletí dochovalo velmi málo. Při pohledu z okolních skal jsou patrné zbytky hradního paláce a na první pohled také upoutají podivně „rozhozené“ pískovcové bloky po bývalém nádvoří. To více jak 500 let opuštěný hrad do této podoby „upravilo“ přirozené zvětrávání pískovcových skal spojené s opadem obrovských balvanů ze skalního masivu a také šikovné lidské ruce, které kámen z hradních zdí i části opadlých skal, použily při stavbách chalup a domků v okolí. A tak zbylo torzo paláce a při patě skal takzvané hradní sklepy. Jak to tady ale vypadalo dříve?

Rotštejn Rod Markvarticů, kterému ve dvanáctém a třináctém století patřila značná část Pojizeří a Podkrkonoší, zvolil pro stavbu svého dalšího hradu okraj pískovcových skal pod Kozákovem. Proč říkám dalšího? No protože členové téhož rodu postavili Lemberk, Valdštejn, a další hrady .

Při stavbě Rotštejna řemeslníci částečně otesali skalní bloky, vytěžený kámen částečně posloužil jako stavební materiál hradních zdí,dalším významným materiálem byla opuka z nedalekých lomů. Okolní lesy dodaly dřevo na roubené či hrázděné části hradu. Prstenec skal pravděpodobně přirozeně ohradil nádvoří , kde nebyla skála, umístili lidé hradbu a brány. Dnes se za doprovodu průvodce dostanete jedinou dochovanou hradní chodbou do zvýšeného středověkého přízemí. Tady nechal hradní pán zřídit studnu a u ní černou kuchyni s mohutným komínem, proraženým ve skále. Tak mohutným, že jej profesor August Sedláček ve svém popisu hradu Rotštejn, označil v roce 1895 za vstup do vyšších pater. Také ostatní části tohoto zatím přístupného patra Rotštejnsloužili k hospodářským účelům, možná jako obydlí služebnictva. Hradní pán s rodinou obýval horní patro, do kterého se vstupovalo po několika schodištích. Dnes se do obytných šlechtických pater můžeme dostat díky dřevěnému schodišti zhotoveným tesařským mistrem Miroslavem Hlubučkem ml.v roce 2004. Tehdejší místnosti se zde dochovaly částečně vtesané do skály a po dřevěné nástavbě zde zůstala řada trámových lůžek a kapes v masivu skal. Podle některých odborníků byl po roce 1318 na Rotštejně vystavěn zděný kamenný palác.Přesnější popis příbytku je předmětem bádání,které neustále pokračuje.

K hradu patřil také protilehlý skalní blok, nazývaný Junák či Orlí hnízdo. Sloužil jako věž. Podle velkého množství trámových lůžek lze předpokládat propojení této skály s hlavním hradem dřevěnými nástavbami, opřenými o dnes již zřícené skalní bloky. Ve vlastní skále jsou dochovány tesané místnosti, vstup do stavení na vrcholu skály byl příkrým schodištěm skalní spárou, jehož stopy jsou patrné dodnes.

V písemných pramenech se páni z Rotštejna objevují poměrně pozdě. Až v roce 1318 kdy Vok II. žaloval více než 150 okolních šlechticů, že mu „ zboží plenily a hrad vypálili“. Soudní pře se táhla do roku 1325, ale její výsledek není znám. Díky zachovalým listinám však dnes známe poměrně podrobně vsi ku hradu náležející a máme i přehled o tehdejších šlechticích, žijících v okolí. Kopii této listiny najdete na hradě Valečov.

Rotštejn Hrad následující léta vzkvétal, jak dokazuje částečný soupis majetku ,který zapsal v roce 1403 nový purkrabí Petr z Přívory. Uvádí mimo jiné 15 koní, 23 krav, 100 ovcí,tři malé pušky, třicet kop šípů, dvě pánve na vaření piva,čtyři pivní kádě a zachoval se také částečný soupis vsí tehdy k hradu patřících. Například Klokočí, Smrčí, Volavec, Chutnovka., Prackov . V roce 1415 je zmiňována paní Žofka z Rotštejna, která hrad prodala Ondřeji Paldrovi z Vařin. O tom, zda Rotštejn dobyla husitská vojska, nejsou záznamy. Mezi místními obyvateli a ve zdejších rodových kronikách, je často zmiňováno: „Husité vypálili klášter v Turnově, seděli na Valdštejně a u rybníku pod Rotštejnem koně napájeli.“ Po roce 1433 však Rotštejn i vsi zcela mizí z písemných pramenů a počátkem 16. století je zmiňován „co hrad pustý.“

Nové obyvatele získala zřícenina v období třicetileté války, kdy se v ní ukrývalo prchající obyvatelstvo. To začalo v dutinách při patě skal a před nimi budovat provizorní příbytky. Postupně zde bylo, téměř jako hrozen pod torzem paláce, vybudováno pět usedlostí s chlévy. Tyto skalní místnosti využívaly vesničané z chalup přímo pod hradem ještě v polovině 19.století. Stopy po tomto sídlení jsou velmi dobře patné dodnes, neboť tvoří turisticky atraktivní „labyrint“ v hlavním skalním bloku.

Rotštejn Dvacáté století přineslo Rotštejnu konzervátorské zásahy Klubu českých turistů, Okrašlovacího spolu v Klokočí a také zřícení značné části skal 1.dubna 1934 a následně 9.května téhož roku. O záchranu hradu se tehdy velmi snažil profesor J. V. Šimák. Bohužel neúspěšně.

Další desetiletí pak přinesla zkázu v podobě lidí rozebírajících starý hrad co stavební matriál. Opuštěná zřícenina se stala oblíbenou kulisou filmařů. Paní režisérka Věra Šimková- Plívová. která je velkou milovnicí hradu Rotštejn a celého okolí, zde natáčela části filmů: Přijela k nám pouť a Mrkáček Čiko.Vstup do pekla na hradě zaznamenali její kolegové také při natáčení pohádky S čerty nejsou žerty. To přispívá ke zvýšení zájmu veřejnosti o toto turisticky atraktivní místo.

Každý, kdo by chtěl na vlastní oči vidět tu kouzelnou scenérii a sám si vychutnat atmosféru hradního života, je vítán .Informace o otevření památky naleznete na www.rotstejn.info. Během letních měsíců zde probíhají ekologické programy zaměřené na bylinky a hospodaření v dobách dávno munulých. O posledním srpnovém víkendu se tu pak šermíři loučí s létem.

Na hradě však není prázdno ani na Štědrý den, Veselé hradní koledování začíná 24.12.od 13. do cca 14.30 hod.

„…V těchto krásných koutech zemských Markvarticů žil kdys rod.
Měli dětí jako smetí, snad víc než jim bylo vhod.
Však už tenkrát byty nejsou a kam ty všechny děti dát?
A tak tady v každým koutě postavili ňákej hrad
…a po něm se začli psát…..“


Miloš Kaktus Karásek - Píseň místopisná – úryvek

Prameny:
PhDr. F. Gabriel,PhDr.Martin Ebel.- Stavebně- historický průzkum hradu Rotštejn (1992)
PhDr. F. Gabriel- Hrad Rotštejn- článek z časopisu Jizerská kóta 0428
Kronika rodina Drahoňovských
Soukromý archiv H.T.Hlubučkové

* Talli
OKS@cmail.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentáře

Talli - Nadpis - 10.7.2003 3:35:49
jakub - zajimavé - 8.2.2004 14:36:27
Miloš Kaktus Karásek - Re: zajimavé - 26.2.2004 20:28:07
Úhoř - Nadpis - 29.3.2004 12:43:06
Vasilij vs ušák vs Santusov - Nadpis - 10.9.2005 12:20:01
Kamila - Vydržte - 21.2.2007 7:42:13
Had - poděkování - 22.2.2007 9:34:13

 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -