24.6.2024

RajNet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

7397

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama

 
domény - webhosting - serverhosting
 
Výlety na kole

28.4.2012 - S. Svoboda - Rubrika: Historie kraje
Panský pivovar na Kosti
V roce 1576 byl pod hradem postaven Kryštofem z Lobkovic pivovar, jak hlásá podnes dochovaný pamětní nápis, druhotně zazděný v čele jedné z jeho budov (podle tvaru kamene se zdá, že původně mohl být součástí ostění dveří). Stojí na něm pro nás již téměř nesrozumitelným písmem a ve staré češtině že: "Letha: ec 1576 Tento Piwowar ge wystawen za panovaní geho milosti Urozeného Pána Pana Kristoffora z Lobkowitz".
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
9.12.2010 - * Talli - Rubrika: Historie kraje
Dolování měděné rudy ve Škodějově a Rybnicích
Tento článek je závěrečnou kapitolou z knížky o starém dolování „Za tajemstvími kraje kolem Jizery“. Autor: Ladislav Šourek.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
10.8.2009 - S. Svoboda - Rubrika: Historie kraje
Dvůr Zájezd
Někdy začátkem 20. století mizí dvůr Zájezd z map a paměti lidí. Dnes je místo, kde kdysi stával, zarostlé lesem. Dvůr zmizel téměř beze stopy. Jediným dochovaným pozůstatkem zdiva jsou pilíře na skalách nad Černým rybníkem.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
13.7.2009 - S. Svoboda - Rubrika: Historie kraje
Zmizelá ves Záluží.
Les za Dobšicemi ukrývá možná pozůstatky zaniklé vsi. Spolu s Dobšicemi a Mezilužím se ve starých pramenech objevuje ještě jméno další vesničky, kterou dnes na mapách, na rozdíl od těch dvou prvních, nenajdete.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
24.5.2009 - S. Svoboda - Rubrika: Historie kraje
Vyskeřská škola
V horní části Vyskře stojí výstavná kamenná jednopatrová budova, ve které je dnes restaurace a penzion. Byla postavena v r.1839 pro zcela jiné, ušlechtilejší účely. Patřila škole, kterou prošly celé generace zdejších obyvatel. V letošním roce tomu bude již 170 let.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
9.3.2007 - Petr Jenč - Rubrika: Historie kraje
Travertinové prameny v Branžeži
“ O pramenech Českého ráje se zatím psalo méně než o jeho skalách a přece spolu souvisí. Zvláštní půvab této krajiny vyvolala třetihorní vulkanická činnost, která rozlámala a po kusech vyzdvihla dávné mořské usazeniny, pískovce a slínovce, pokryté vápnitou spraší. Čepice úrodné sprašové půdy se na mnoha skalních blocích a věžích zachovaly dodnes.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
3.3.2007 - * moh - Rubrika: Historie kraje
Pekařova společnost Českého ráje představila zvony
Snímek MUDr. Jiřího Šolce je pořízen na druhé světové války a zabírá část zvonů sejmutých z věží kostelů a zvonic.TURNOV – Více než hodinové vystoupení o historii kostelních zvonů na Turnovsku a v nejbližším okolí si na úvod valné hromady Pekařovy společnosti Českého ráje připravil archivář Pavel Jakubec. Hromada se uskutečnila v sobotu 3. března v galerii turnovského muzea.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
20.9.2006 - * Talli - Rubrika: Historie kraje
Příšovice, objev a záchrana unikátního pohřebiště z pozdní doby bronzové- kraj Liberecký
O záměru vybudovat na lokalitě Cecilka v Příšovicích obslužnou komunikaci a v návaznosti na to rozprodat pozemky kolem silnice šestnácti soukromým subjektům (fyzickým osobám), jsem byl informován 27. dubna 2005. Bohužel v územním plánu obce se v tomto místě s předstihovým archeologickým výzkumem nepočítalo, neboť do roku 2005 lokalita nebyla vůbec známa, natož zkoumána. Dne 11. května začala skrývka pro silnici a den poté se našel první rozrušený žárový hrob (k. slezská; 10.-9. stol př. Kr.) v hloubce cca 35 cm pod povrchem skrývky na parcele 406/36. Druhý žárový hrob se podařilo objevit až 19. srpna 2005. Třetí, čtvrtý a pátý hrob se objevil v liniovém výkopu pro elektrický kabel
Počet komentářů : 1 I Přidej komentář
26.7.2006 - S. Svoboda - Rubrika: Historie kraje
Obecní studna v Dobšicích
     Na návsi v Dobšicích stojí hasičská zbrojnice se zvoničkou. Pod její podlahou je skryta někdejší obecní studna.


Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
6.7.2006 - S. Svoboda - Rubrika: Historie kraje
Zvonice na Vyskři
Zvonice - pohled od jihuNa jihozápadním okraji hřbitova stojí osmistěnná, dřevěná zvonice, krytá šindelem. Její stáří je nejasné, v literatuře se vyskytují rozporné údaje, od r.1504 až po rok 1723. Jako dřevěná stavba s omezenou životností musela být nepochybně často opravována a přestavována. Je pravděpodobné, že tu nějaká zvonice stála už v r.1504. Svědčí pro to i stáří původních zvonů. Dnešní podobu zvonici vtiskla poslední větší oprava v roce 1940.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
26.4.2006 - * Talli - Rubrika: Historie kraje
Výzva umělcům
Letos oslavíme již 10. výročí obnovených poutí v kostelíčku sv. Jana Nepomuckého Na Poušti. Proto se obracíme nejen na umělce v blízkém i vzdáleném okolí s prosbou o vytvoření díla na téma kříž. Nechceme však toto téma redukovat jen na symbol, chceme vyzvědět, jak tento pojem na konkrétního umělce působí a co u něj evokuje.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
14.2.2006 - * Talli - Rubrika: Historie kraje
Allainova věž u Lomnice nad Popelkou
Allainova věž u Lomnice nad Popelkou     Allainova věž byla „postavena v roce 1862 knížecím stavitel Pruvotem při pramenech na lesní světlině a pojmenována podle křestního jména jednoho z knížat Rohanů.“ – od roku 1834 majitelů lomnického panství. Kratochvilným účelům panstva sloužil tento honosný lovecký posed údajně až do počátku 2. světové války, sporadicky prý využíván i během válečných let. Následně opuštěn a ponechán svému osudu. (z ústního mezigeneračního podání obyvatel okolních obcí)
Počet komentářů : 9 I Přidej komentář
13.12.2005 - Petr Jenč - Rubrika: Historie kraje
Hynšta – středověká pevnost uprostřed skal
     V minulém povídání o hradech Českého ráje jsme věnovali pozornost teprve nedávno identifikovanému opevnění na Křinečských skalách u Branžeže v jihozápadní části CHKO Český ráj. Dnešní příspěvek je pokračováním na naší společné cestě po vrcholně středověkých památkách v okolí Mužského. Tentokrát zavítáme do skalní oblasti Kobylí hlava, do lesem pokrytého kouta obklopeného hlubokými stržemi, kde nacházíme pevnost zvanou dnes Hynšta. Jak toto místo pojmenovali jeho středověcí obyvatelé nevíme, nejspíše to provždy zůstane skryto pod nánosy věků.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
8.12.2005 - Viktor Houdek - Rubrika: Historie kraje
HRADIŠTĚ NAD JIZEROU
     Zbytky cisterciáckého kláštera a opatského chrámu Panny Marie se nacházejí v obci Klášter Hradiště nad Jizerou v areálu dnešního pivovaru Klášter.


Počet komentářů : 0 I Přidej komentář

 

 

editoriál

Na hrad jdeme,ale průvodce nepotřeb ujeme
Vážení čtenáři a milé čtenářky, také vám ta věta v titulku připadá nesmyslná? No mě příliš smyslu nedává. Bohužel je to věta,kterou stále častěji slýcháme ,my lidé od památek , a teď se podržte ... od učitelů a učitelek,kteří jezdí se školními výlety. A ještě má věta obměnu : ,,Na hrad nepůjdeme, protože tam nic k vidění není a jenom chtějí drahé vstupné,které dávají kdo ví kam." K čemu nám tito ,,vzdělanci" vychovávají dětičky,když s nimi vlezou na nádvoří památky, nechají to tam okouknout, vyfotí se s nimi u tabule a pak zavelí odchod? No ke kulturnosti, péči o kulturní dědictví, k úctě k naší zemi a její bohaté historii určitě ne. Vždycky mám chuť těmto ,,pedagogům" doporučit návrat do školy a nebo jim navrhnout týden dobrovolnické služby na památce, aby viděli,kam jdou peníze ze vstupného a co práce dá jen uklidit po neukázněném školním výletu. Začíná červen, měsíc výletů, co už tak trochu voní prázdninami. Tak Vám všem přeji krásné léto, pěkné počasí a nám lidem z hradů, zámků, mlýnů, statků, skanzenů ,galerií ... co nejméně ,,přechytralých vzdělanců". Talli

31.5.2013

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

>>KONFERENCE<<


Program Konference OS Trosky 2014

Přihláška na XI.konferenci Pam. péče v občanské společnosti Trosky 2014

*

Soutěž Vezmi žlutou barvičku...

>>ZA POVĚSTMI<<


Za pověstmi Českého ráje

Kam pro bonusy

Od Ještěda k Troskám


Seznam komisních prodejců
Ceník inzerce
Obsah sborníku č.4/2009 prosinec

Rozhledna Dubecko


Rozhledna Dubecko 2008.

kultura Rovensko


Kultura a sport.

kultura Semily


Kultura a sport.
Prázdniny.

kultura Žel. Brod


Kultura a sport.

kultura Jilemnice


Kultura a sport.

kultura Lomnice n.P.


Kultura a sport.

kultura Vysoké n.J.


Muzeum Vysoké n. J.

kultura Turnov


Kultura a sport
Hlasy a ohlasy
Knihovna

dále z kultury

Poutní koncert v kostele sv. Václava Na Týně v Rovensku pod Troskami - v sobotu 27.9.2014 od 17.00 hod. více na www.rovensko.cz
Turnov - Město Turnov si dovoluje pozvat na tradiční rozsvícení vánočního stromu, které se letos uskuteční v sobotu 30. listopadu od 16:00 hodin na náměstí Českého ráje.
---
Tradiční Svatováclavská pouť v Rovensku pod Troskami: 27.9. - 29.9.2013. POuťové atrakce na náměstí, komorní koncert v kostele sv. Václava, výstava vláčků k výročí 110 let místní dráhy Jičín Turnov, burza a výstava filatelistů, občerstvení zajištěno. Těšíme se na vaši návštěvu.
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29.9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod. Více na: www.rovensko.cz
Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí Vás srdečně zve na výstavu „Jaroslav Skrbek“.Výstava přináší ze sbírky musea v roce 125. výročí jeho narození výběr z díla vysockého akademického malíře a grafika Jaroslava Skrbka (* 7. 1. 1888 v Poniklé, + 28. 12. 1954 v Praze) od soboty 1. 6. 2013 do neděle 29. 9. 2013. Otevřeno denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.
Mnichovo Hradiště - Výstava Putování za předky je otevřena až do 30. června -V městském muzeu je od soboty 6. dubna 2013 otevřena výstava s názvem Putování za předky. Pracovníci muzea ji připravili ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností (ČHGS) v Praze. Členové ČHGS vytvořili úvodní panely, na nichž se návštěvníci seznamují s možnostmi, jak pátrat po svých předcích, získají informace o matrikách, jejich rozdělení, uložení i o různých druzích matričních zápisů. Vystaveny jsou zajímavě výtvarně zpracované rodokmeny i rodokmeny známých osobností, např. Bedřicha Smetany či Karla Jaromíra Erbena.
Mnichovo Hradiště - Muzeum bude otevřeno večer 31. 5. od 18 do 23 hodin. Vy, kdož nás navštívíte, se přenesete do doby 1. republiky a stanete se turisty přijíždějícími do Mnichova Hradiště. Poznáte zajímavosti města a vydáte se na fiktivní výlet k Drábským světničkám – obřímu modelu v prostorách muzea. Zde se dozvíte spoustu informací o tomto skalním útvaru, jeho okolí a čekají na vás i další překvapení!
ZÁVĚREČNÝ KONCERT ZUŠ SEMILY - Koncert žáků Základní umělecké školy Semily pro širokou veřejnost. Účinkují mladí zpěváci, hudebníci, tanečníci, recitátoři a herci. V sále KC Golf Semily od 18.00 hod.
KUMBURSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA
Pozvánka na výstavu do muzea v Jilemnici KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Semily -Vážení přátelé výtvarného umění, je mi potěšením, že Vás dnes mohu pozvat na výstavu významného sklářského výtvarníka - Pavel Hlava - Sklo. Slavnostní zahájení proběhne tentokrát ve čtvrtek 9. května 2013 v 17 hodinv Muzeu a Pojizerské galerii. Jste všichni srdečně zváni!

poslední komentáře

 - Re: Re: Re: Re:... 12.6.2007 23:16:36, (Osmý div světa - Hrad Trosky)
 - Re: Re: Re: Re: Těžb... 15.5.2007 7:53:13, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Re: Re: Těžba v ... 8.5.2007 13:37:50, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Plakánek a jeho ... 25.4.2007 8:29:10, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Plakánek a jeho deva... 24.4.2007 20:27:33, (Údolí Plakánek zdevastované)


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -