24.6.2024

RajNet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

7324

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama

 
domény - webhosting - serverhosting
 
Výlety na kole

23.4.2013 - L. Sluka - Rubrika: Ochrana přírody
Obojživelníci v Českém ráji mají novou tůň od skupiny dobrovolníků
O předposledním dubnovém víkendu zavítala do Českého ráje skupina mladých nadšenců, aby pomohla odbahnit významnou tůň pro obojživelníky nacházející se při okraji přírodní rezervace Bažantník u Sedmihorek. Cílem dobrovolníků bylo zlepšení podmínek pro tamější ohrožené vodní živočichy.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
4.5.2010 - L. Sluka - Rubrika: Ochrana přírody
Přírodní rezervace Apolena pod Troskami byla do odvolání pro veřejnost uzavřena
Přírodní rezervace Apolena byla vyhlášena dne 21. března 1998 k ochraně stejnojmenného skalního města. Bohužel i přes to skalní město Apolena bylo a je nejvíce poškozovaným územím v Českém ráji. Docházelo zejména k poškozování skal vyrýváním nápisů, pálení ohňů pod převisy s následnou destrukcí skály, poškozování dochovaných archeologických situací přesunem zeminy, erozním jevům působeným pohybem veřejnosti, sběru dřevní hmoty, poškozování lesa a rušení netopýrů při vstupu do jeskyně Sklepy.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
5.11.2009 - * Talli - Rubrika: Ochrana přírody
Zamykání Klokočských skal odhalilo další divoké skládky
Na tři desítky dobrovolníků se ve dnech 28.10. - 1.11. zúčastnily prodlouženého Zamykání Klokočských skal. Akci tradičně uspořádalo občanské sdužení Ochrana Klokočských skal,které již téměř 22 let pečuje o přírodní rezervaci Klokočské skály.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
24.7.2008 - * Talli - Rubrika: Ochrana přírody
POCHOD PROTI DÁLNICI PŘES ČESKÝ RÁJ,
Vážení přátelé, zveme Vás na další ročník pochodu proti dálnici přez Český ráj,který se koná 9.srpna 2008
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
6.4.2008 - * moh - Rubrika: Ochrana přírody
Zdeněk Mrkáček pouštěl hostům slavíka
Zdeněk Mrkáček pouští záznam nádherného zpěvu slavíkaTurnov - Známý zoolog a biolog Správy CHKO Český ráj Zdeněk Mrkáček v pátek 4. dubna v podvečer veřejně představil ukázky své terénní práce za poslední dva roky.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
30.4.2007 - * Talli - Rubrika: Ochrana přírody
Bylinkové dny zpestřují návštěvu hradu Rotštejn
Mírová pod Kozákovem / Rotštejn – hrad-
Oficiální tisková zpráva
V rámci prohlídek ranně gotického hradu připravili členové občanského sdružení Ochrana Klokočských skal,které o památku pečuje zajímavé zpetření prohlídek.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
29.4.2007 - Jan Štěpánek - Rubrika: Ochrana přírody
Plakánek podruhé
     Kromě přírodních půvabů nabízí letos zjara naučná stezka údolím Plakánek v okolí Pilského rybníka několik témat k zamyšlení. Po vytěžení části stromů a křovin ze dna a ze strání pod skalami je údolí prosvětlené a přiblížilo se své historické podobě.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
23.4.2007 - * Talli - Rubrika: Ochrana přírody
Čím se liší Klokočské skály od ostatních částí Českého ráje?
Oficiální tisková zpráva z oblasti ekologické výchovy veřejnosti

Vlastivědné minivycházky po přírodní rezervaci Klokočské skály obohacují zahájení sezóny v Českém a přispívají k hlubšímu pochopení mezi turisty a dobrovolnými ochránci přírody.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
16.4.2007 - L. Sluka - Rubrika: Ochrana přírody
Údolí Plakánek zdevastované
"Zmar, zkáza a totální devastace... Ví o tom vůbec někdo z CHKO a viděl to?" Tak někteří návštěvníci Přírodní rezervace ÚDOLÍ PLAKÁNEK popisují situaci, která v těchto místech nastala po těžbě dřeva. Zprávy byly natolik děsivé, že jsme se vydali do údolí s fotoaparátem abychom se sami přesvědčili. V tomto článku najdete fotografický průřez Plakánkem. Posuďte sami.
Počet komentářů : 13 I Přidej komentář
3.8.2006 - * Talli - Rubrika: Ochrana přírody
Strom roku 2006
Městský úřad Turnov, odbor životního prostředí, vyhlašuje 4. ročník místní ankety
Strom roku 2006
Anketa je vyhlášena:
1) pro území mesta Turnova
2) pro území obce s rozšírenou pusobností

Jedná se o anketu, jejíž snahou je privést lidi k zájmu o prostředí, ve které žijí a která si klade za cíl upozornit na význam stromu pro životní prostředí, podpořit jejich výsadbu a péči. Snahou je zapojit do místní ankety co nejvíce lidí.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
18.7.2006 - * Talli - Rubrika: Ochrana přírody
Káně v nouzi aneb setkání se smrtí v žáru léta
Káně lesní     Úvodem: Často se dočteme o dravcích či jiných zvířatech,které poranil elektrický proud. Dokud se s s poraněným živočichem nesetkáte osobně, je to jen zvíře,které se zranilo. Ve chvíli , kdy se poraněnému hrdému králi vzduchu díváte do očí,kdy na vlastní oči vidíte co umí lidská nedůslednost, pohodlnost a lhostejnost k přírodě, kterou máme jen zapůjčenou od svých dětí…
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
23.4.2006 - * Talli - Rubrika: Ochrana přírody
Den Země oslavily děti úklidem města
Turnov - Den Země slavíme 22.4. děti z Turnovských škol si jej připomněly v pátek 21.4.úklidem města ve kterém žijí. My jsme při úklidu sísliště Výšinka zastihli žáky šesté třídy z I.ZŠ.

Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
14.3.2006 - * Talli - Rubrika: Ochrana přírody
Přeshraniční transport odpadů se týká i nás
Region · Ačkoliv by se mohlo zdát, že tolik diskutované černé skládky německého odpadu se nás v Českém ráji netýkají, opak může být pravdou. Vždyť na hranice je to pouhé dvě hodiny autem lesy jsou hluboké. Navíc ani naše okolí není ušetřeno prázdných skladů, bývalých kravínů či továrních hal.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
2.2.2006 - * Talli - Rubrika: Ochrana přírody
Spalovny nesmějí dovážet odpad
Region · Radost zavládla v okruhu odpůrců dovozu odpadů za zahraničí do našich českých spaloven. Po dlouhých jednáních ,ve kterých ekologické iniciativy poukazují a prokazují to, že toxický popílek se škvárou by po spálení odpadků zůstával na území republiky a zamořoval jej, vláda České republiky nepovolila dovoz odpadků za zahraničí. Podle jejího posledního rozhodnutí povolení nezískají spalovny ani pro skládkování nebo energetické využití.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář

 

 

editoriál

Na hrad jdeme,ale průvodce nepotřeb ujeme
Vážení čtenáři a milé čtenářky, také vám ta věta v titulku připadá nesmyslná? No mě příliš smyslu nedává. Bohužel je to věta,kterou stále častěji slýcháme ,my lidé od památek , a teď se podržte ... od učitelů a učitelek,kteří jezdí se školními výlety. A ještě má věta obměnu : ,,Na hrad nepůjdeme, protože tam nic k vidění není a jenom chtějí drahé vstupné,které dávají kdo ví kam." K čemu nám tito ,,vzdělanci" vychovávají dětičky,když s nimi vlezou na nádvoří památky, nechají to tam okouknout, vyfotí se s nimi u tabule a pak zavelí odchod? No ke kulturnosti, péči o kulturní dědictví, k úctě k naší zemi a její bohaté historii určitě ne. Vždycky mám chuť těmto ,,pedagogům" doporučit návrat do školy a nebo jim navrhnout týden dobrovolnické služby na památce, aby viděli,kam jdou peníze ze vstupného a co práce dá jen uklidit po neukázněném školním výletu. Začíná červen, měsíc výletů, co už tak trochu voní prázdninami. Tak Vám všem přeji krásné léto, pěkné počasí a nám lidem z hradů, zámků, mlýnů, statků, skanzenů ,galerií ... co nejméně ,,přechytralých vzdělanců". Talli

31.5.2013

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

>>KONFERENCE<<


Program Konference OS Trosky 2014

Přihláška na XI.konferenci Pam. péče v občanské společnosti Trosky 2014

*

Soutěž Vezmi žlutou barvičku...

>>ZA POVĚSTMI<<


Za pověstmi Českého ráje

Kam pro bonusy

Od Ještěda k Troskám


Seznam komisních prodejců
Ceník inzerce
Obsah sborníku č.4/2009 prosinec

Rozhledna Dubecko


Rozhledna Dubecko 2008.

kultura Rovensko


Kultura a sport.

kultura Semily


Kultura a sport.
Prázdniny.

kultura Žel. Brod


Kultura a sport.

kultura Jilemnice


Kultura a sport.

kultura Lomnice n.P.


Kultura a sport.

kultura Vysoké n.J.


Muzeum Vysoké n. J.

kultura Turnov


Kultura a sport
Hlasy a ohlasy
Knihovna

dále z kultury

Poutní koncert v kostele sv. Václava Na Týně v Rovensku pod Troskami - v sobotu 27.9.2014 od 17.00 hod. více na www.rovensko.cz
Turnov - Město Turnov si dovoluje pozvat na tradiční rozsvícení vánočního stromu, které se letos uskuteční v sobotu 30. listopadu od 16:00 hodin na náměstí Českého ráje.
---
Tradiční Svatováclavská pouť v Rovensku pod Troskami: 27.9. - 29.9.2013. POuťové atrakce na náměstí, komorní koncert v kostele sv. Václava, výstava vláčků k výročí 110 let místní dráhy Jičín Turnov, burza a výstava filatelistů, občerstvení zajištěno. Těšíme se na vaši návštěvu.
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29.9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod. Více na: www.rovensko.cz
Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí Vás srdečně zve na výstavu „Jaroslav Skrbek“.Výstava přináší ze sbírky musea v roce 125. výročí jeho narození výběr z díla vysockého akademického malíře a grafika Jaroslava Skrbka (* 7. 1. 1888 v Poniklé, + 28. 12. 1954 v Praze) od soboty 1. 6. 2013 do neděle 29. 9. 2013. Otevřeno denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.
Mnichovo Hradiště - Výstava Putování za předky je otevřena až do 30. června -V městském muzeu je od soboty 6. dubna 2013 otevřena výstava s názvem Putování za předky. Pracovníci muzea ji připravili ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností (ČHGS) v Praze. Členové ČHGS vytvořili úvodní panely, na nichž se návštěvníci seznamují s možnostmi, jak pátrat po svých předcích, získají informace o matrikách, jejich rozdělení, uložení i o různých druzích matričních zápisů. Vystaveny jsou zajímavě výtvarně zpracované rodokmeny i rodokmeny známých osobností, např. Bedřicha Smetany či Karla Jaromíra Erbena.
Mnichovo Hradiště - Muzeum bude otevřeno večer 31. 5. od 18 do 23 hodin. Vy, kdož nás navštívíte, se přenesete do doby 1. republiky a stanete se turisty přijíždějícími do Mnichova Hradiště. Poznáte zajímavosti města a vydáte se na fiktivní výlet k Drábským světničkám – obřímu modelu v prostorách muzea. Zde se dozvíte spoustu informací o tomto skalním útvaru, jeho okolí a čekají na vás i další překvapení!
ZÁVĚREČNÝ KONCERT ZUŠ SEMILY - Koncert žáků Základní umělecké školy Semily pro širokou veřejnost. Účinkují mladí zpěváci, hudebníci, tanečníci, recitátoři a herci. V sále KC Golf Semily od 18.00 hod.
KUMBURSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA
Pozvánka na výstavu do muzea v Jilemnici KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Semily -Vážení přátelé výtvarného umění, je mi potěšením, že Vás dnes mohu pozvat na výstavu významného sklářského výtvarníka - Pavel Hlava - Sklo. Slavnostní zahájení proběhne tentokrát ve čtvrtek 9. května 2013 v 17 hodinv Muzeu a Pojizerské galerii. Jste všichni srdečně zváni!

poslední komentáře

 - Re: Re: Re: Re:... 12.6.2007 23:16:36, (Osmý div světa - Hrad Trosky)
 - Re: Re: Re: Re: Těžb... 15.5.2007 7:53:13, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Re: Re: Těžba v ... 8.5.2007 13:37:50, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Plakánek a jeho ... 25.4.2007 8:29:10, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Plakánek a jeho deva... 24.4.2007 20:27:33, (Údolí Plakánek zdevastované)


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -