24.6.2024

RajNet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

7344

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama

 
domény - webhosting - serverhosting
 
Výlety na kole

28.2.2013 - L. Sluka - Rubrika: Představujeme
Festival Buddhové v Českém ráji
Turnov, 14. - 29. 3. 2013 – Co mají společného jogíni v horách dalekého Tibetu a soudobí praktikující buddhismu na Západě, vám v průběhu dvou týdnů přiblíží výstava Prostor mysli umístěná na náměstí Českého ráje. O životě laických praktikujících a buddhistických metodách pohovoří cestující učitelé, kteří se intenzivně věnují tibetskému buddhismu již řadu let. Přednášky doprovodí promítání filmů „Hledání starého Tibetu“ a „Wintertour“ s následným prostorem pro dotazy. Přednášky a projekce se uskuteční v kinosále KC Střelnice. V rámci dne otevřených dveří bude rovněž možnost navštívit místní centrum tibetského buddhismu Diamantové cesty a vyzkoušet si krátkou meditaci.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
30.4.2010 - Ilona Jalovecká - Rubrika: Představujeme
Brána do pohádky aneb Ivan „dědek“ Šmíd v Jičíně
Městský úřad v Jičíně vyhlásil výběrové řízení na ztvárnění čtyř pohádkových postav z kmenů stromů na březích rybníka Kníže podle projektu „Brána do pohádky“. Jedním z přihlášených do konkurzu a současně i jeho výhercem, je řezbář a sochař z Nepřívěce, Ivan „dědek“ Šmíd.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
15.7.2009 - L. Sluka - Rubrika: Představujeme
1. HASIČSKÝ DĚTSKÝ TÁBOR S SDH SEMILY I.
Každým rokem přichází SDH Semily I. s nějakou novinkou. Ani v letošním roce tomu není jinak. 1.Hasičský dětský tábor, který je právě tou novinkou, uspořádali v Chotěvicích u Trutnova v kempu Svatá Kateřina od 4. do 11.července 2009.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
11.12.2007 - * moh - Rubrika: Představujeme
Ochotnické divadlo pod Kozákovem má 140 let
Tatobity – Pamětníci divadelního sboru MAJ v Tatobitech si připomínají, že jich dávní předkové hráli pod Kozákovem divadlo už v roce 1867. Současníci si úctyhodné 140. výročí připomenou v pátek 14. prosince 2007 od 19 hodin v salonku hostince U Studničků.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
10.6.2007 - * moh - Rubrika: Představujeme
Sdružení Dědina má webové stránky
Ve sbírkách jsou i návrhy kalendářů, pro které Jan Dědina nakreslil portréty hezkých ženTatobity - Občanské sdružení Dědina z Tatobit, které mimo jiné usiluje o rozvíjení odkazu bývalého malíře Jana Dědiny má svoji internetovou prezentaci. Je součástí webových stránek 0becního úřadu v Tatobitech na adrese www.tatobity.cz/dedina
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
28.5.2006 - L. Sluka - Rubrika: Představujeme
Výstava plastikových modelů
Propagační auto a belgičtí modeláři     Tak jako každý rok předposlední sobotu v měsíci květnu, tak i letos, se dne 20.5. pořádala soutěžní výstava plastikových modelů v DDM v Nové Pace výstava plastikových modelů pod názvem "Novopacký šutrák".
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
3.4.2006 - Ilona Jalovecká - Rubrika: Představujeme
Baráčnické regule dnes
Sobotecký posvícenský jarmark(pokračování)
Baráčníci v obcích se scházejí pravidelně každý měsíc, v Sobotce vždy první úterý v měsíci od 18.00 hodin v klubovně místních hasičů. Každý rok se konají výroční sedění obcí. Volební období je vždy dvouleté, tzn. že činovníci jsou voleni na dva roky. V jednom roce se koná výroční sedění hodnotící a v následujícím roce se uskuteční valné sedění volební, kde je voleno nové vedení.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
27.3.2006 - Ilona Jalovecká - Rubrika: Představujeme
Vznik baráčnické obce v Sobotce
Podávání staročeské pocty - chléb se solí(pokračování)
V loňském roce Vlastenecko – dobročinná obec baráčníků pro Sobotku a okolí oslavila 75. výročí svého trvání. A tak uděláme opět jeden návrat do historie, tentokrát do roku 1930, a přečteme si první zápis z ustavujícího sedění (kniha zápisů je uložena ve státním archivu).
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
21.3.2006 - * Talli - Rubrika: Představujeme
ČESKÝ PAŘÍŽAN V TATOBITECH.
Na úpatí strážné hory Českého ráje –Kozákova,rozkládá se starobylá ves Tatobity.V minulosti proslula také broušením drahých kamenů a skla.Ve století devatenáctém byly Tatobity muzikantským rájem.Odtud muzikanti odcházeli s prvním jarním sluníčkem za výdělkem do světa.Nejvzdálenější jejich cesty vedly až do dalekého Ruska.Koncem dvacátých let minulého století se zde zalíbilo malíři Janu Dědinovi.Po návratu z Francie uspořádal v roce 1909 v Turnově velkolepou výstavu svých děl.Město mu uspořádalo vskutku důstojné přijetí.Není divu.Vždyť se také vracel z Paříže mladý umělec,který se mohl pochlubit řadou prestižních ocenění a přátelstvím s takovými osobnostmi uměleckého světa jako byl francouzský sochař Auguste Rodin,malíř Emile Antoine Bourdell i Henry Toulouse-Lautrec
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
20.3.2006 - Ilona Jalovecká - Rubrika: Představujeme
Baráčníci v Českém ráji
Slavnostní volební sedění baráčníků(pokračování)
V letošním roce podle dostupných materiálů Veleobce sdružených obcí baráčníků v Praze V. župa pana Václava Budovce z Budova se sídlem v Mladé Boleslavi oslaví 100 let svého trvání.
Baráčníci svou existencí a prací přispívají nemalou měrou k zachování starých českých zvyků, tradic a našich národních krojů. Nastupující generace tak mohou alespoň z části poznávat život našich babiček a dědečků.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
13.3.2006 - Ilona Jalovecká - Rubrika: Představujeme
Baráčníci v Českém ráji
Sobotecké baráčnice při oslavách hasičůNakoukneme do historie i současnosti Vlastenecko – dobročinné obce baráčníků pro Sobotku a okolí, která je nejvýchodněji položenou baráčnickou obcí v České republice. Víte, kdo je baráčník? Je to majitel rodinného domku či jiné nemovitosti, zkrátka ten, který má nějaký „barák“? Ale to je veliký omyl! Pokud se chcete dozvědět pravdu, vraťte se se mnou do druhé poloviny 19. století a začněme společně tzv. „od píky“.
(Na pokračování)
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář
14.12.2005 - Ilona Jalovecká - Rubrika: Představujeme
Vánoční trhy v Nové Pace
Vánoční trhy     Dnes po osmé hodině byly zahájeny tradiční Vánoční trhy v Nové Pace, před SOU Nová Paka na Masarykově náměstí. Barevné prodejní stánky před školní budovou nabízely výrobky žáků učiliště (cukrářů, pekařů, kuchařů), jako např. vánočky, vánoční štoly, preclíky.
Počet komentářů : 1 I Přidej komentář
27.9.2004 - * Talli - Rubrika: Představujeme
Poklady z Ráje najdete v knížkách
Turnov · „Hodnota české krajiny spočívá v atmosféře celku, ale také v kráse detailů. Ty jsou pozoruhodné samy o sobě a navíc společně skládají mozaiku do celku,“ píše v úvodu své knihy Příroda v Českém ráji známý ornitolog a milovník přírodních krás ve všech jejich podobách RNDr.Zdeněk Mrkáček.
Počet komentářů : 1 I Přidej komentář
10.9.2003 - - fka - Rubrika: Představujeme
Umělecké fotografie Jakuba Sobotky
Výstava v Sobotce V rámci letošních soboteckých slavností se v Šolcově statku představili aktivně i účastníci Setkání Sobotkových - sklář Karel Sobotka ze Železného Brodu se svými kouzelnými skleněnými objekty z taženého barevného skla - a mladý fotograf Jakub Sobotka z Rožnova pod Radhoštěm.
Počet komentářů : 0 I Přidej komentář

 

 

editoriál

Na hrad jdeme,ale průvodce nepotřeb ujeme
Vážení čtenáři a milé čtenářky, také vám ta věta v titulku připadá nesmyslná? No mě příliš smyslu nedává. Bohužel je to věta,kterou stále častěji slýcháme ,my lidé od památek , a teď se podržte ... od učitelů a učitelek,kteří jezdí se školními výlety. A ještě má věta obměnu : ,,Na hrad nepůjdeme, protože tam nic k vidění není a jenom chtějí drahé vstupné,které dávají kdo ví kam." K čemu nám tito ,,vzdělanci" vychovávají dětičky,když s nimi vlezou na nádvoří památky, nechají to tam okouknout, vyfotí se s nimi u tabule a pak zavelí odchod? No ke kulturnosti, péči o kulturní dědictví, k úctě k naší zemi a její bohaté historii určitě ne. Vždycky mám chuť těmto ,,pedagogům" doporučit návrat do školy a nebo jim navrhnout týden dobrovolnické služby na památce, aby viděli,kam jdou peníze ze vstupného a co práce dá jen uklidit po neukázněném školním výletu. Začíná červen, měsíc výletů, co už tak trochu voní prázdninami. Tak Vám všem přeji krásné léto, pěkné počasí a nám lidem z hradů, zámků, mlýnů, statků, skanzenů ,galerií ... co nejméně ,,přechytralých vzdělanců". Talli

31.5.2013

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

>>KONFERENCE<<


Program Konference OS Trosky 2014

Přihláška na XI.konferenci Pam. péče v občanské společnosti Trosky 2014

*

Soutěž Vezmi žlutou barvičku...

>>ZA POVĚSTMI<<


Za pověstmi Českého ráje

Kam pro bonusy

Od Ještěda k Troskám


Seznam komisních prodejců
Ceník inzerce
Obsah sborníku č.4/2009 prosinec

Rozhledna Dubecko


Rozhledna Dubecko 2008.

kultura Rovensko


Kultura a sport.

kultura Semily


Kultura a sport.
Prázdniny.

kultura Žel. Brod


Kultura a sport.

kultura Jilemnice


Kultura a sport.

kultura Lomnice n.P.


Kultura a sport.

kultura Vysoké n.J.


Muzeum Vysoké n. J.

kultura Turnov


Kultura a sport
Hlasy a ohlasy
Knihovna

dále z kultury

Poutní koncert v kostele sv. Václava Na Týně v Rovensku pod Troskami - v sobotu 27.9.2014 od 17.00 hod. více na www.rovensko.cz
Turnov - Město Turnov si dovoluje pozvat na tradiční rozsvícení vánočního stromu, které se letos uskuteční v sobotu 30. listopadu od 16:00 hodin na náměstí Českého ráje.
---
Tradiční Svatováclavská pouť v Rovensku pod Troskami: 27.9. - 29.9.2013. POuťové atrakce na náměstí, komorní koncert v kostele sv. Václava, výstava vláčků k výročí 110 let místní dráhy Jičín Turnov, burza a výstava filatelistů, občerstvení zajištěno. Těšíme se na vaši návštěvu.
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29.9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod. Více na: www.rovensko.cz
Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí Vás srdečně zve na výstavu „Jaroslav Skrbek“.Výstava přináší ze sbírky musea v roce 125. výročí jeho narození výběr z díla vysockého akademického malíře a grafika Jaroslava Skrbka (* 7. 1. 1888 v Poniklé, + 28. 12. 1954 v Praze) od soboty 1. 6. 2013 do neděle 29. 9. 2013. Otevřeno denně mimo pondělí od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.
Mnichovo Hradiště - Výstava Putování za předky je otevřena až do 30. června -V městském muzeu je od soboty 6. dubna 2013 otevřena výstava s názvem Putování za předky. Pracovníci muzea ji připravili ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností (ČHGS) v Praze. Členové ČHGS vytvořili úvodní panely, na nichž se návštěvníci seznamují s možnostmi, jak pátrat po svých předcích, získají informace o matrikách, jejich rozdělení, uložení i o různých druzích matričních zápisů. Vystaveny jsou zajímavě výtvarně zpracované rodokmeny i rodokmeny známých osobností, např. Bedřicha Smetany či Karla Jaromíra Erbena.
Mnichovo Hradiště - Muzeum bude otevřeno večer 31. 5. od 18 do 23 hodin. Vy, kdož nás navštívíte, se přenesete do doby 1. republiky a stanete se turisty přijíždějícími do Mnichova Hradiště. Poznáte zajímavosti města a vydáte se na fiktivní výlet k Drábským světničkám – obřímu modelu v prostorách muzea. Zde se dozvíte spoustu informací o tomto skalním útvaru, jeho okolí a čekají na vás i další překvapení!
ZÁVĚREČNÝ KONCERT ZUŠ SEMILY - Koncert žáků Základní umělecké školy Semily pro širokou veřejnost. Účinkují mladí zpěváci, hudebníci, tanečníci, recitátoři a herci. V sále KC Golf Semily od 18.00 hod.
KUMBURSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA
Pozvánka na výstavu do muzea v Jilemnici KDO SI HRAJE NEZLOBÍ
Semily -Vážení přátelé výtvarného umění, je mi potěšením, že Vás dnes mohu pozvat na výstavu významného sklářského výtvarníka - Pavel Hlava - Sklo. Slavnostní zahájení proběhne tentokrát ve čtvrtek 9. května 2013 v 17 hodinv Muzeu a Pojizerské galerii. Jste všichni srdečně zváni!

poslední komentáře

 - Re: Re: Re: Re:... 12.6.2007 23:16:36, (Osmý div světa - Hrad Trosky)
 - Re: Re: Re: Re: Těžb... 15.5.2007 7:53:13, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Re: Re: Těžba v ... 8.5.2007 13:37:50, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Re: Plakánek a jeho ... 25.4.2007 8:29:10, (Údolí Plakánek zdevastované)
 - Plakánek a jeho deva... 24.4.2007 20:27:33, (Údolí Plakánek zdevastované)


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -