22.2.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

1849

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 27.3.2006 Rubrika: Představujeme

Vznik baráčnické obce v Sobotce
Podávání staročeské pocty - chléb se solí(pokračování)
V loňském roce Vlastenecko – dobročinná obec baráčníků pro Sobotku a okolí oslavila 75. výročí svého trvání. A tak uděláme opět jeden návrat do historie, tentokrát do roku 1930, a přečteme si první zápis z ustavujícího sedění (kniha zápisů je uložena ve státním archivu).

Slovo úvodní "Svépomocí k lepšímu životu!"
      Toto heslo zvolili si „Baráčníci“ českoslovenští. Nepolitický tento spolek baráčníků bral si za úkol sociálně pracovati mezi lidem, pěstovati vzájemnost všech vrstev společenských, překlenouti tak rozdíly stavů vzájemnými styky a poznáním se, pomáhati sociálně slabým.
Své členstvo také vzdělává, pracuje kulturně, navazuje na staré tradice a snaží se, aby se vrátila stará česká ryzost a poctivost.
Podporuje školu, všímá si prospěch a chování mládeže školní i škole odrostlé. Vede mládež, aby se dále vzdělávala. Z té příčiny podporuje veřejné knihovny a čítárny.
Ale zraky své obrací i k našim bratřím v chudých horských krajích a také tam, v uzavřeném území, školy podporuje. Přispívá na zakoupení školních pomůcek a potřeb pro chudou školní mládež.

Dráb dohlížející na pořádek při baráčnickém plese     Spolek tuto vzájemnost pěstuje také společenskými zábavami, při nichž se tato pospolitost má vyvíjeti a dále udržovati. Toto vše tanulo na mysli několika našim občanům, když svolali na neděli dne16. března t.r. do Syrovandy přípravnou schůzi, aby se poradili o založení spolku baráčníků v našem městě. Na ní referovali 2 členové župy Václava Budovce z Budova z Mladé Boleslavi. Bylo usneseno za týden svolati ustavující schůzi. Provolání k občanstvu podepsali pánové: Josef Folprecht ze Spyšové, Josef Janatka, Josef Černý, Karel Novák, Josef Krsek, František Novotný, Dufek, Josef Jaroš z Čálovic.
     Výzva učiněná i k občanstvu obcí přiškolených, Lhoty Staňkovy, Čálovic, Nepřívěci, Stéblovic, Vesce, Oseka, Střehomě, Kdanic, Trní a Spyšové. Tak učiněny kroky k založení spolku baráčníků se sídlem v Sobotce, kterým má býti dán počátek odstraniti zaujatost občanů proti sobě, již v době popřevratové způsobilo přílišné rozvrstvení politické.
Přípravné komité je si vědomo, že sdružením občanstva bez ohledu vyznání náboženského a přesvědčení politického v jednu mohutnou obec zavládne vlastní svépomocí nový, lepší, krásnější život mezi spoluobčany.
V Sobotce v březnu 1930.

Zápis o ustavující schůzi obce baráčníků v Sobotce, konané v neděli dne 23. března 1930 ve 2 hodiny odpoledne v hostinci na Syrovandě.
      Schůzi zahájil pan Josef Černý, rolník, jako předseda. Přivítal přítomné, kteří v hojném počtu se dostavili. Zvláště vřele uvítal sousedy a mladou chasu baráčníků ze Března u Mladé Boleslavě s panem Třešňákem v čele, kteří počtem 17 do schůze přijeli. Podávání staročeské pocty - chléb se solí
Slovo vyžádal si rychtář obce baráčnické ze Března a člen župy soused Třešňák. Ten vysvětlil a objasnil úkoly obce baráčníků a poukázal na to, že nejen vzájemný styk občanů místních, ale i poznáním sousedních obcí baráčnických o společných schůzkách a výletech zavládne pěkný pospolitý poměr občanstva v celém kraji, v župě.
Potom promluvil ještě ředitel měšťanských škol v Sobotce Josef Boudyš, přečetl stanovy schválené Veleobcí baráčníků 18. července 1926.
Předseda sdělil, že na prezenční listině podepsalo se 56 přítomných. Na výzvu jeho, kdo se hlásí za člena, přihlásilo se 53 za členy obce.
Volba. Nato provedena byla volba konšelstva. Schváleno bylo jednohlasně provésti volby aklamací.
      Rychtářem zvolen ředitel Josef Boudyš, místorychtářem Josef Janatka, syndikem František Macoun, berním Štěpán Svoboda, škrabákem Josef Černý. Slídily účtů jsou František Holman a V. Hlavatý. Drábem jest František Tůma, poslíčkem V. Mašivka, ponocným Jan Jaroš, šafářem Jan Borovička, švandymisterem František Dufek, krčmářem František Macoun. Zvolení všichni volbu přijali.
Rychtář a místorychtář složili slib do rukou zástupce župy, rychtáře souseda Třešňáka. Ostatní členy konšelstva vzal do slibu rychtář. Všichni podánám ruky prohlásili, že budou dbáti prospěchu obce baráčnické.
(ze zápisu Josefa Boudyše)

Pozn.: Slovo úvodní – „Svépomocí k lepšímu životu!“ je dosud stále uloženo v rychtářském právu, které má u sebe úřadující rychtář.

Příště: Současnost v baráčnickém hnutí

Ilona Jalovecká
jalovecka@trosky.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -