24.6.2024

rajnet

   

rubriky

Region
Města a obce
Turistický servis
Ochrana přírody
Památky
Tipy na výlet
Cykloservis
Zajímavosti
Představujeme
Lidé
Historie kraje
Názory
Odjinud
Rozhovory
Různé
Redakční zprávy
Archiv článků

RajNet

Redakce
Ikonka RajNetu
Napište nám
Hlavní stránka
Archiv článků

Turist. informace

INFOCENTRA
MUZEA v regionu
DOPRAVA

HRADY

Valdštejn
Kost
Trosky
Valečov
Frýdštejn
Rotštejn
Bradlec
Kumburk

ZÁMKY

Mnichovo Hradiště
Dětenice
Humprecht
Hrubý Rohozec

RajNet - Český ráj

Rajnet on-line

Rajnet si nyní čtou lidé.

Počet přístupů

7414

audity

RajNet

Nastavit RAJNET jako startovací stránku. Nastavit na start

Nastavit RAJNET do oblíbených položek. Do oblíbených

novinky e-mailem

reklama


www.ceskyraj.info  - Ubytování v Českém ráji
www.primadovolena.cz - Ubytování v České republice 

Vyšlo: 3.4.2006 Rubrika: Představujeme

Baráčnické regule dnes
Sobotecký posvícenský jarmark(pokračování)
Baráčníci v obcích se scházejí pravidelně každý měsíc, v Sobotce vždy první úterý v měsíci od 18.00 hodin v klubovně místních hasičů. Každý rok se konají výroční sedění obcí. Volební období je vždy dvouleté, tzn. že činovníci jsou voleni na dva roky. V jednom roce se koná výroční sedění hodnotící a v následujícím roce se uskuteční valné sedění volební, kde je voleno nové vedení.

     Pokud obec nemá svou rychtu, uspořádá vždy zasedání ve vhodných místnostech pohostinství nebo v klubovnách či shromažďovacích místnostech jiných spolků nebo organizací. Při zdobení místnosti se musí využívat spolkové výzdoby. V čele slavnostně vyzdobené místnosti (u příležitosti valných sedění) musí být předsednický stůl, uprostřed něhož, před místem rychtáře, jsou umístěny dva svícny. Svícny musí stát po levé i pravé ruce rychtáře. Uprostřed mezi svícny je umístěno rychtářské právo včetně stuh. Svíčky zapaluje služebník nebo rychtářem pověřený konšel těsně před zahájením sedění, a to opět na povel rychtáře, zapalují se sirkami a smolničkami, nesmí se použít zapalovače. Svíčky po zapálení musí hořet po celou dobu jednání.
Sobotecký posvícenský jarmark      Při příchodu na jednání je každému podávána staročeská pocta – chléb se solí. Poctu obvykle podávají dvě členky v národních krojích. Chléb musí být na ošatce přikrytý bílým ubrouskem a musí být nakrájen na krajíčky, nikoliv na kousky bez kůrek.
Členové baráčnické obce se na sedění dostavují ve svérázu (vyšívané halenky a košile) nebo v národních krojích.
     Služebníci se dostaví před rychtáře a nahlásí se do služby slovy: „Vážený sousede rychtáři, služebník obce se hlásí do služby.“ Rychtář odpoví: „Konejte svou povinnost.“ Poté služebník zapálí svíčky a přítomné vyzve k pořádku. Rychtář pak povstane a trojím poklepem rychtářským právem vyzve všechny přítomné k povstání a řekne: „ Z moci práva rychtářského zahajuji dnešní slavnostní sedění baráčnické obce v Sobotce, na kterém Vás srdečně vítám a přeji dobré odpoledne (večer, … podle doby, kdy se sedění koná). Posaďte se.
Dále pokračuje uvítání hostů, seznámení přítomných s programem, atd.
V případě volebního sedění nově zvolení činovníci slibují přiložením ruky na rychtářské právo a pronesením slova „Slibuji“, že budou poctivě pracovat dle baráčnických zásad a budou pomáhat druhým jak jen budou moct.
Na závěr slavnostního sedění se společně zazpívá „Baráčnická hymna“:

Na rychtě naší rádi se máme, milo je tu posedět a ze zpráv se dovědět, že tu práci svou dobře děláme a na konci roku druhým rozdáme.

Ref.: Baráčník, ten má vždy jen jeden cíl, pomoci druhým ze všech svojich sil. za vlast svou krásnou Bohu děkuje, jazyk český a národní zvyky nade všechno miluje.

Přičiň se každý, co síla je tvá, aby lid náš lépe žil, z celé duše utužil pouta bratrská ve své otčině, láskou k vlasti, národu a svojí rodině.


     Tyto základní regule jsou stejné pro všechny baráčnické obce, župy i Veleobec. Konkrétně byla jmenována Sobotka, ale zásady je nutné dodržovat ve všech obcích a mezi všemi baráčníky. Věřte nebo nevěřte, když slyšíte oslovování „tetičko“ a „sousede“, když se pohybujete mezi krojovanými skupinkami, když máte možnost do sebe vstřebávat atmosféru baráčnických sedění a akcí, máte najednou pocit, že se ocitáte v úplně jiném století. Máte najednou pocit uvolnění, odreagování, přestane vám „dýchat na záda“ každodenní spěch a nervozita.
Sobotecké baráčnice ve svérázu      Kdo se vlastně může baráčníkem stát? Každý občan české státní příslušnosti, věku staršího 18 let. Každý, kdo se chce stát členem vlastenecko – dobročinného spolku, musí vyplnit „Žádost za přijetí do Obce“ a předat ji činovníkům územně odpovídající obce. Osoby mladší 18 let se mohou mezi baráčníky přihlásit rovněž, musí však mít souhlas svého zákonného zástupce a pak budou zařazeni do tzv. baráčnické chasy.

     Sobotečtí baráčníci se na svém slavnostním volebním sedění sešli už 29. 11. 2005, tedy v závěru loňského roku. Právě na tomto sezení byli nejen zvoleni noví činovníci, ale byl rovněž schválen plán činnosti pro rok 2006.

Plán akcí obce na rok 2006 :
- vždy první úterý v měsíci konat zasedání konšelstva
- dvě výjezdní zasedání konšelstva konat v zajímavých místech dle návrhu členů konšelstva
- trvale získávat především mladší nové členy do naší obce
- zúčastnit se pravidelně vítaní nových občánků na Městském úřadě Sobotka
- zajišťovat účast svých zástupců na veřejných plenárních zasedáních městského zastupitelstva, přenášet poznatky do konšelstva obce
- pomáhat při zajištění Tříkrálové sbírky spolu s Charitou
- zajistit naši účast na župním sjezdu s naším praporem
- uspořádat 2 zájezdy na zajímavá místa /jaro, podzim/
- podle požadavků Střediska městské kultury Sobotka se zapojovat do pomoci při organizaci festivalu Šrámkova Sobotka
- zajistit ozdobení a postavení májky na soboteckém náměstí
- podílet se na zajištění vzpomínkové akce na výročí pádu Semtinské lípy
- zajistit posvícenské koláče a již tradiční jejich prodej ve stánku baráčníků o soboteckém jarmarku, poskytnout pořadatele
- naše tety budou nadále pomáhat Charitě při prodeji zboží, budeme spolupracovat s Charitou podle jejich potřeb
- ve spolupráci s Příchvojankou uskutečnit posezení při muzice
- ve spolupráci s nejbližšími obcemi baráčníků se pokusit o obnovu spolupráce v okrsku, jak bylo dříve dobrým zvykem
- před vánočními svátky za pomoci dětí a učitelů ze ZŠ Sobotka uspořádat živý Betlém na soboteckém náměstí
- zajistit účast zástupců naší obce na výročních sezeních obcí V.župy, jakož i na výročním sedění V. župy
- zajistit zastoupení naší obce na župním plesu, přispět do tomboly na tento ples
- výroční sedění naší obce uskutečnit dne 19. 11. 2006

Kontrolu plnění bude provádět konšelstvo průběžně na svých seděních.

Ilona Jalovecká
jalovecka@trosky.cz


Vytisknout článek | *Komentáře pozastaveny | Zobrazit komentáře


Komentáře k článku 

Zobrazit všechny komentářeK článku nejsou prozatím žádné komentáře...


 


 

nejčtenější

Hrad Kost.
Osmý div světa - Hrad Trosky
Hrad Valdštejn v Českém ráji.
Znovuzrozený Zámek Dětenice
Zámek Humprecht
Jeskyně lásky – Adamovo lože
Zámek Hrubý Rohozec
Hrad Valečov
Mladý truhlář a restaurátor poutal pozornost fotografů
Radeč

doporučujemeRESTAUROVÁNÍ A OPRAVY NÁBYTKU JABLONEC

UBYTOVÁNÍ V ČESKÉM RÁJI

PENZION TROSKY

UBYTOVÁNÍ NA CHALUPĚ

Klokočské skály

***

Stalking - nebezpečné pronásledování

WWW.ANTIK-KNIHY.CZ
*

krátce ...

15.12.2013 4:47:50
POzvánka na: Den v ráji v ZŠ Rovensko pod Troskami v pondělí dne 16.12.2013 od 15.00 do 16.30 hodin - Den otevřených dveří v budově Základní školy v Rovensku pod Troskami.
24.9.2013 21:44:12
Výstava k výročí 110 let místní dráhy Jičín - Turnov se koná 28.9.2013 a 29.9.2013 na zimním stadionu v Rovensku pod Troskami. Milovníci a milovnice mašinek a strojů si příjdou na své. Občerstvení samozřejmostí. Těšíme se na vaši návštěvu.Více na www.rovensko.cz
8.7.2013 11:42:14
Český ráj v obrazech Libuše Šmejcové : Prodejní výstava obrazů a obrázků rovenské malířky Libuše Šmejcové v městském muzeu v Rovensku pod Troskami. Od 28.9.2013 do 29. 9.2013. Otevřeno: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Více na: www.rovensko.cz
31.5.2013 10:33:32
Hrad Rotštejn - Vážení návštěvníci, ve dnech 1.-3.6.2013 bude hrad Rotštejn z důvodu chladného a deštivého počasí uzavřen.
Výstava plyšové štěstíčko je ve dnech 1.-2.6.přeložena na obecní úřad v Klokočí od 10:00 do 17:00.
Turistické známky, střípky a vititky bude možno zakoupit na výstavě.
Děkujeme za pochopení. H.T.Hlubučková,kastelánka
20.5.2013 18:03:00
Tatobity - pátek 24.5.2013 9,30 - 10,30, kdy na parkovišti za OÚ v Tatobitech bude jedna z kontrol Oldtimer Bohemia Rally 2013 FIVA. Krásná historická autíčka, krásné obleky......
9.5.2013 16:47:43
Turnov : Policisté v regionu šetří zvlášť zavrženíhodný čin, a to krádež ozdobných bronzových secesních artefaktů z hrobku továrníka Josefa Boháčka na turnovském Mariánském hřbitově. Továrník Boháček byl ve své domě významný zdejší mecenáš, v roce 1916 obdržel i čestné občanství města. Boháčkovu hrobku spravuje Muzeum Českého ráje jako výraz díků. Továrník mu odkázal v roce 1926 svůj hostinec ve Skálově ulici. Muzeum ho změnilo ve své sídlo. Škoda je odhadována na čtvrt milionu korun!
27.4.2013 17:28:12
Řidiči pozor - Hrubá skála -Odbor dopravní jako příslušný silniční správní úřad informuje, že v době od 1. 5. do 31. 7. 2013 bude uzavřena silnice č. III/27921 z Hrubé Skály do Rokytnice. Důvodem je výstavba nového mostku přes občasnou vodoteč, kterou bude provádět společnost Skanska, a.s. Bezpečný průchod chodců bude v uvedeném místě řešen provizorní lávkou.
4.4.2013 7:32:42
Turnov - Ing. Tomáš Hocke, starosta města, zve občany na setkání, jehož součástí bude projednání studie vnitroměstské dopravy zpracované firmou Pudis. Odpoledne se starostou spojené s veřejným projednáním studie vnitroměstské dopravy se uskuteční ve středu 24. dubna 2013 od 16:00 hodin ve velkém sále KC Střelnice v Turnově.
3.4.2013 10:38:25
Železný Brod - Úplná uzavírka Vaňečkovy ulice - Město Železný Brod dokončuje i. etapu projektu Regenerace panelového sídliště Vaněčkova. V rámci prací bude provedena kompletní rekonstrukce obslužné komunikace. Z důvodu těchto prací bude Vaněčkova ulice úplně uzavřena, a to v období od 25.3. do 31.5.2013. Žádáme občany, aby své automobily odstavovali především v ulici Smetanovo zátiší a omezili parkování za obchodem Norma z důvodu nájezdu stavební techniky. Termín dokončení je určen jako nejzazší, ale společně s dodavatelem se budeme snažit dobu uzavírky maximálně zkrátit. Za způsobené problémy se vám omlouváme.
3.4.2013 10:36:24
Komunitní kompostárna Semily bude od dubna otevřena - „V letošním roce bude probíhat ověřovací provoz celého zařízení, jehož účelem bude nejen ověření technologických procesů kompostování, ale i dostatečnost otevírací doby pro veřejnost a možnost svozu zbytků zeleně z území města.,“ sdělil Ladislav Vacátko z odboru rozvoje a správy majetku. Otevírací doba kompostárny: duben až říjen v úterý od 9:00 hodin do 12:30 a od 13:00 do 17:30 hodin, v sobotu pak od 13:00 do 16:30 hodin. listopad až březen od 12:30 do 15:00 jen každou sudou sobotu
14.3.2013 19:42:22
Výluka na železnici Ve dnech 18. až 22. března vždy od 7.50 do 13.00 hodin budou probíhat na železniční trati v úseku Turnov - Rovensko pod Troskami výluky. Vlaky budou nahrazeny autobusy. Důvodem výlukové akce je výřez stromů podél železniční trati. Umístění zastávek náhradní autobusové dopravy bude na obvyklých místech.
12.3.2013 19:13:22
Nález skleněných figurek v železnobrodské sokolovně Nečekané překvapení přinesl železnobrodským Sokolům úklid jejich cvičebního svatostánku. Kromě archivních materiálů dokumentujících činnost zdejšího Sokola, byla objevena i krabice s téměř dvěma desítkami skleněných figurek sportovců a sokolíků. O historii a původu figurek zatím nic nevíme, ale pravděpodobně pocházejí časového období 40.–50. let 20.století, a podle stylu provedení nejsou dílem pouze jednoho autora. Námětem nejstarších figurek jsou sokolové v krojích, mladší figurky znázorňují sportovce různých disciplin (některé z nich byly pravděpodobně vyrobeny u příležitosti konání první Spartakiády v roce 1955). Figurky je možné vidět ve sklářské expozici Městského muzea během otevírací doby, nebo po předchozí domluvě. Pokud by se našel pamětník, který by k figurkám mohl poskytnout nějaké další informace, nechť kontaktuje Městské muzeum (tel. 483389081, muzeum@zelbrod.cz).
11.3.2013 17:33:27
Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje Vás zve v pátek 15. března 2013 od 16 hodin do Krajské vědecké knihovny v Liberci ( malý hudební sále ve 4. patře)na přednášku Péče o přírodní a kulturní památky zejména Libereckého kraje očima a rukama NNO věnovanou 25 letům působení NNO v oblasi Klokočkých skal.
- přednáší. Hana Talli Hlubučková, zakladatelka O.s.Ochrana Klokočských skal, vstup volný
4.3.2013 10:30:32
Turnov - Zastupitelé města na svém zasedání ve čtvrtek 28. února 2013 zvolili nového starostu města. Stal se jím Ing. Tomáš Hocke. Ve funkci nahradí dosavadní starostku PhDr. Hanu Maierovou, která po podzimních krajských volbách obsadila ve vedení Libereckého kraje post radní pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu a stala se také náměstkyní hejtmana. Na funkci starostky rezignovala na únorovém veřejném zasedání zastupitelstva města Turnova.


***


Český ráj : Název Český ráj vznil přibližně kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorkách nedaleko Turnova. Mezi tehdejší lázeňské hosty patřívali přední představitelé českého kulturního a společenského života.  Tito vlastenci, prodchnuti doznívajícím národním obrozením a romantismem té doby, vyjádřili svůj obdiv okolí Sedmihorek a nazvali je Českým rájem. Tento romantický název se stal tak oblíbeným a vžil se natolik, že se stal turistickým pojmem pro celou rozsáhlou oblast severovýchodních ČechRajNet - vydává redakce.        -